Op woensdag 12 augustus vindt bij de gezamenlijke Holtense musea en cultuurhistorische instellingen de Hoolter Museumdag plaats, die dit jaar in het teken staat van ‘op de boerderieje’.
De Hoolter Museumdag is een gezellige en leerzame dag voor jong en oud waar niet alleen veel toeristen op afkomen, maar die ook zeer veel Holtenaren trekt. Op deze dag zijn alle deelnemende instellingen geopend van 10.00 tot 16.00 en deze zijn uitstekend per fiets of auto bereikbaar. De ingang bij iedere deelnemer is duidelijk aangegeven met de Hoolter Museumdag-vlag. Op de website www.oudheidkamerholten.nl is de routekaart voor deze dag te vinden. De gratis routebeschrijving door de schitterende omgeving van Holten is binnenkort ook verkrijgbaar bij alle deelnemers, bij diverse recreatiebedrijven in en om Holten en bij het Toeristisch Informatiepunt in het Kulturhus op de Smidsbelt.
Dit jaar zijn de deelnemers:
- Oudheidkamer Hoolt’n, Dorpsstraat 25-27
- Dorpstuin Holten, Molenbelterweg 3
- Informatiecentrum Canadese Begraafplaats, Eekhoornweg 10
- Natuurmuseum Holterberg, Holterbergweg 12
- IJsboerderij Ôans, Maneschijnsweg 36
- Diekerhookse Mölle De Hegeman, Dijkerhoekseweg 22
- Stichting Collectie Nagelhout (grote hal in Kulturhus), Smidsbelt 6
Op de boerderieje bij… Oudheidkamer Hoolt’n: In het centrum van Holten staat aan de Dorpsstraat het oude gemeentehuis van de voormalige gemeente Holten. Dit schitterende gebouw dateert uit 1906 en is tegenwoordig in gebruik door de Oudheidkamer Hoolt’n voor wisselende exposities. De voormalige burgemeesterskamer die nog grotendeels in oorspronkelijke staat is gebleven, is ook te bewonderen. In de prachtige nieuwe expositieruimte is de expositie ‘Bie oons op de boerderieje’ te zien. Deze expositie toont vele oude werktuigen, gereedschappen en andere gebruiksvoorwerpen die medio vorige eeuw in en om menig Holtense boerderij werden toegepast voor allerlei werkzaamheden. Werkgroep Textiel laat de kleding zien die mensen toen droegen tijdens werkzaamheden en hun vrije tijd op de boerderij. (www.oudheidkamerholten.nl)
Op de boerderieje bij… Dorpstuin Holten: Het voormalig clubgebouw in het Sportdal achter het station in Holten is een paar jaar geleden omgetoverd tot de thuisbasis van stichting Duurzaam Holten. Vanuit het multifunctionele complex aan de Molenbelterweg gaan inmiddels vele vrijwilligers wekelijks aan de slag in werkgroepen die zorgen voor heidebeheer, zwerfvuilacties, het Repair Café en natuurlijk voor belangstellenden de gezamenlijk gemaakte lunches in de professionele keuken. In de Dorpstuin worden vele gewassen verbouwd op duurzame wijze waarbij de oogst uit de tuin in de eigen keuken wordt verwerkt. (www.duurzaamholten.nl)
Op de boerderieje bij… Informatiecentrum Canadese begraafplaats: naast de indrukwekkende Canadese Begraafplaats op de Holterberg staat het Informatiecentrum. Hier wordt door middel van diverse presentaties verteld over het ontstaan en het beheer van het ereveld, een indrukwekkende herinnering aan de Tweede Wereldoorlog. Ook is hier informatie over de bevrijding van Noordoost-Nederland en de levensgeschiedenis van onze gesneuvelde bevrijders. Bovendien is er door middel van tijdelijke exposities aandacht voor thematische, aan de bevrijding gerelateerde, onderwerpen. Tijdens de Hoolter Museumdag wordt met ‘op de boerderieje’ extra aandacht geschonken aan gesneuvelde Canadese bevrijders die, voordat ze naar Europa kwamen, met hart en ziel boer waren en vast van plan waren na hun terugkomst hun bestaan als boer weer op te pakken. Het centrum en het ereveld zijn vrij toegankelijk. (www.canadesebegraafplaatsholten.nl)
Op de boerderieje bij… Natuurmuseum Holterberg: Boeren zijn cruciaal voor het voortbestaan van het korhoen op de Sallandse Heuvelrug. Hun landbouwgronden vormen de onmisbare ‘voorraadkast’ naast de heide. Terwijl de heide beschutting biedt, vinden korhoenders op kruidenrijke akkerranden en kleinschalige percelen extra voedsel, zoals zaden, granen en knoppen. Ook vinden ze daar veel insecten, die essentieel zijn voor de groei en overleving van jonge kuikens. Zonder deze agrarische bufferzones en de inzet van natuurinclusieve boeren verliest het korhoen een belangrijke voedselbron. Van korhoenders en eierverzamelingen tot een uitgebreide collectie weidevogels: in het Natuurmuseum Holterberg ontdek je de rijke vogelwereld van Nederland en nog veel meer. Het museum beschikt over één van de grootste collecties Europese diersoorten en biedt een indrukwekkend kijkje in de natuur van de Sallandse Heuvelrug en daarbuiten. Voor een bezoek geldt een toegangsprijs. Speciaal voor de bezoekers van de Hoolter Museumdag: het unieke boek van Kees Bos ‘Tussen Vliegden en Jeneverbes’. (www.museumholterberg.nl)
Op de boerderieje bij… IJsboerderij Oans: Bij het bedrijf van de familie Klaasses in Dijkerhoek wordt al jaren heerlijk ambachtelijk ijs gemaakt van de verse boerenmelk van hun eigen koeien. Dit ijs, zonder toegevoegde kunstmatige geur- en smaakstoffen, wordt verkocht in de gehele regio aan onder meer restaurants, ijssalons, boerderijwinkels en niet te vergeten aan particulieren die langskomen bij de winkel op het erf. Het bedrijf groeide door de jaren heen tot het professionele ijsbedrijf dat er nu staat. Bezoekers kunnen deze dag bij Oans een heerlijk ijsje kopen en genieten op hun terras. (www.ijsboerderijoans.nl)
Op de boerderieje bij… Korenmolen De Hegeman: In het hart van buurtschap Dijkerhoek staat al sinds 1890 windkorenmolen De Hegeman. Vroeger werd hier het graan vanaf ‘oonze boerderieje’ gebracht, om bij De Hegeman gemalen te worden. De korenmolen is nog altijd maalvaardig. Voor demonstratiedoeleinden wordt er vandaag de dag maïs gemalen met het maalkoppel dat aangedreven wordt door de wind of de oude Deutz motor. En het maïsmeel? Det geet nog altied terugge noar de boerderieje! De molenaar vertelt tijdens de Hoolter Museumdag graag over de werking van de molen en hoe het graan, dat vroeger vanaf de boerderij naar de molen kwam, gemalen werd. De rondleidingen zijn deze dag gratis. (www.molendehegeman.nl)
Op de boerderieje bij… Stichting Collectie Nagelhout: Gemeente Rijssen-Holten bezit een interessante kunstcollectie die de naam draagt van de verzamelaar en schenker, de Holtense huisarts J.P. Nagelhout (1901-1975). Hij liet zijn collectie na aan de toenmalige gemeente Holten en deze wordt nu beheerd door stichting Collectie Nagelhout Holten. In de schilderijen- en prentencollectie van dokter Nagelhout zijn meerdere werken aanwezig met afbeeldingen van boerderijen en het platteland. Tijdens de Hoolter Museumdag wordt hiervan in de hal van het Kulturhus een selectie getoond. Er zijn vrijwilligers aanwezig om te vertellen over deze mini-expositie en het verhaal van dokter Nagelhout. Vanaf 2027 zal er in het Kulturhus Holten weer een vaste expositieruimte voor de Collectie Nagelhout te bezoeken zijn. Gratis entree. (www.nagelhoutcollectie.nl)























